Türkiye otomotiv sanayi ticaret rehberi
SELECT LANGUAGE
NETOTOMOTIV.COM 'DA BUGÜN
2021 '
TÜRKİYE OTOMOTİV SANAYİ TİCARET REHBERİ - ARAMIZA YENİ KATILANLAR
ISTEKOBI.COM.TR - 2011.05.20
OTOMOTİVDE DİR FRENİ YERLİ ÜRETİCİYE YARADI
Otomotiv sektöründe DİR kapsamında döviz kullanma oranını yüzde 80'dan yüzde 65'e indirmesi yerli otomotiv yan sanayinde memnuniyetle karşılandı.
OTOMOBİL, TİCARİ ARAÇ YETKİLİ SERVİSLERİ ALANLARINDA MI, FAALİYET GÖSTERİYORSUNUZ ?
RAKÄ°PLERÄ°NÄ°ZDEN BÄ°R FARKINIZ OLSUN Ä°STÄ°YORSANIZ SÄ°ZÄ°N YERÄ°NÄ°Z BURASI ...
OTOMOTİVDE DİR FRENİ YERLİ ÜRETİCİYE YARADI
Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM), cari açığı önleme kapsamında 20 Aralık 2006 tarihli İhracat 2006/12 Sayılı Dahilde İşleme Rejimi (DİR) Tebliği'nde değişikliğe giderek, otomotiv sektöründe DİR kapsamında döviz kullanma oranını yüzde 80'dan yüzde 65'e indirmesi yerli otomotiv yan sanayinde memnuniyetle karşılandı. Yerli üreticiler, uygulamanın yıllık 8.5 milyar dolar civarındaki yedek parça ithalatından kendilerine önemli miktarda iş potansiyeli yaratacağını umuyor.
DTM'nin DİR'deki değişiklikle kendilerinden görüş aldığını ve sektör olarak uygulamaya konulan haliyle değişikliğe onay verdiğini söyleyen Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Genel Sekreteri Özlem Gülşen Arkan, düzenlemenin orijinal yedek parça üreten yerli yan sanayicilerin iş potansiyelini arttıracağını belirtti.
Arkan, otomotivde DİR kapsamında döviz kullanım oranını yüzde 80'den yüzde 65'e indirilmesi ile ithalatta oluşan yüzde 15'lik maliyet artışının, yerli ürünlerde farklı oranlarda talep artışı olarak yansıyacağını vurgulayarak, "Türkiye'ye yıllık 8-8.5 milyar dolarlık yedek parça ithalatı yapılıyor, dolayısıyla bu büyüklükte bir potansiyel var ve bundan özellikli cirosu daha yüksek parçaları üreten yerli üreticiler önemli pay alabilir. Ancak, yerli üreticilerin bu 8.5 milyar dolardan ne oranda pay alacağını söylemek için süreci 3 ay izlemek gerekiyor" diye konuştu.
Maliyet ve rekabetçilik sağlandığında Türkiye'deki otomobil üreten firmaların yerli yan sanayi kullanmayı tercih ettiğini belirten Arkan, "Türkiye'de üretilip dünyaya satılan araç ve parçaların hiçbirinde kalite konusunda geri dönüş olmadı. Türkiye'deki araçlarda yerli parça kullanım oranı, kamyon, otobüs ve traktör gibi ağır vasıta araçlarda yüzde 70'leri buluyor. Binek araçlarda projeden projeye değişmekle birlikte Oyak Renault, Ford, Tofaş'tan oluşan üç büyük üreticinin araçlarında yerli kullanım oranları yüzde 30 ile yüzde 45 oranında değişiyor" şeklinde bilgi verdi.
DİĞER İLGİLİ HABERLER
TÜRKİYE OTOMOTİV SANAYİ TİCARET REHBERİ, SMEDYA ELEKTRONİK YAYINCILIK HİZMETİ OLUP, HER HAKKI SMEDYA'YA AİTTİR. © 2000 - 2011
POWERED BY SMEDYA ELEKTRONÄ°K YAYINCILIK ( SMEDYA )