Türkiye otomotiv sanayi ticaret rehberi
SELECT LANGUAGE
NETOTOMOTIV.COM 'DA BUGÜN
2021 '
TÜRKİYE OTOMOTİV SANAYİ TİCARET REHBERİ - ARAMIZA YENİ KATILANLAR
SABAH.COM.TR - 2011.05.22
SCANIA'NIN MOTORLARI GÖRÜCÜYE ÇIKTI
Dünyanın önde gelen ağır vasıta üreticisi Scania, yeni teknoloji ürünü euro 6 normlarına sahip motorlarını, İsviçre'nin Zürih kentine bağlı Dintikon kasabasında gerçekleştirdiği test sürüşü ile basına tanıttı.
OTOMOBİL, TİCARİ ARAÇ YETKİLİ SERVİSLERİ ALANLARINDA MI, FAALİYET GÖSTERİYORSUNUZ ?
RAKÄ°PLERÄ°NÄ°ZDEN BÄ°R FARKINIZ OLSUN Ä°STÄ°YORSANIZ SÄ°ZÄ°N YERÄ°NÄ°Z BURASI ...
SCANIA'NIN MOTORLARI GÖRÜCÜYE ÇIKTI
Scania Ürün Yöneticisi Erik Nordström, test sürüşü öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, Scania'nın ''euro 6'' motorlarını ilk kez dünya basınına tanıtımı için bir araya geldiklerini belirtti. Scania'nın İsveç'teki fabrikasında 2 bin 800 mühendisin görev yaptığını anlatan Nordström, mühendislerin 600 tanesinin motor geliştirme kısmında çalıştığını belirtti.
Euro 6 tipi motorda "Egzoz Gazı Devirdaimi" (EGR) ve "Seçici Katalatik Konvertörü" (SCR) sistemlerinin bir arada kullanıldığını anlatan Nordström şunları söyledi: Geliştirme çalışmalarının tümü Scania bünyesinde gerçekleştirildi. Scania'nın son yıllarda geliştirdiği tüm yeni teknolojiler birarada kullanıldı. Bu motorlarda yakıt dezavantajlarını önlemek için hiçbir çabadan kaçınmadık. Bu sayede, euro 6 motorlarda azot oksit bileşenleri, euro 5 motorlara göre yüzde 80, partikül miktarı da yüzde 50 oranında azaltılmış oldu.
Azot oksit bileşenlerinin ve partikül miktarlarının en az seviyeye düşürülmesi, yakıt tüketimi ve çevreye duyarlılığı açısından euro 6 motorunun ne kadar iyi olduğunun göstergesidir. Euro 6 motorlara sahip uzun yol nakliye araçları, ilk etapta R ve G serisinde 440 ve 480 beygir güç üreten versiyonları ile karşınıza çıkacak. Euro 6 motorların euro 3'e göre 2 kat, euro 5 motorlara göre ise 12 bin avro daha fazla maliyeti olduğunu ifade eden Nordström, euro 6 motorlu uzun yol nakliye araçlarının bu haftadan itibaren İsviçre'de, 2011 yılının sonlarına doğru ise tüm Avrupa'da satışa sunulacağı belirtti.
Doğuş Otomotiv Scania Pazarlama Müdürü Suna Türk ise Scania'nın 2010 yılında gerçekleştirdiği 2 bin 500 adetlik satışın ardından 2011 yılının ilk 5 ayında da üstün bir satış grafiği çizdiğini belirtti. Scania'nın, euro 6 motorların çevreye duyarlılığıyla ön plana çıktığını ifade eden Türk, şunları söyledi: Scania satışta olduğu gibi, çevreye duyarlılık konusunda da ön plana çıkmaktadır. Euro 6 motorlarda emisyon miktarı en az seviyeye indirgenmiştir. Bilindiği gibi azot oksit bileşikleri en büyük zararı çevreye verirler. Yağmur ve suyla birleştiğinde suda çözülerek asit oluşturlar. Bu da çevre için çok zararlı asit yağmurlarına neden olur. Azot oksit ve partikül miktarlarının en aza indirgenmesi, euro 6 motorları, genel kullanıma sunulan en çevreci motorlar yapmıştır. Ayrıca tamamen Scania teknolojisi kullanılarak üretilen Euro 6 motorlar gerek düşük emisyon değerleri ile doğaya saygı gösterirken, düşük işletme maliyeti ile ekonomimize de katkı sağlamaktadır.
DİĞER İLGİLİ HABERLER
TÜRKİYE OTOMOTİV SANAYİ TİCARET REHBERİ, SMEDYA ELEKTRONİK YAYINCILIK HİZMETİ OLUP, HER HAKKI SMEDYA'YA AİTTİR. © 2000 - 2011
POWERED BY SMEDYA ELEKTRONÄ°K YAYINCILIK ( SMEDYA )